Преди да започнем борбата си с водораслите, не е зле  да научим нещо повече за тях. Що за организми са: видове, как се хранят, с какво се хранят, как се размножават, каква среда предпочитат и каква не.

Какво представляват водораслите?

Водораслите са растения. В света има около 20 000 различни видове водорасли. Възможно е и всъщност е доста често да се срещат повече от един вид водорасли в един  басейн едновременно.

Професионалистите по басейни обикновено разделят различните видове водорасли на четири групи:

Зелени –  най-често срещаната група от няколко хиляди различни вида. Включително зелени, синьо-зелени и кафяви.

Черни –  най-често го наричаме черно петно образувано от няколко вида водорасли.

Горчица –  вид, наречен така, защото наподобява горчица на прах, т.е. е фин жълто-кафяв прах.

Червени водорасли –  единичен тип, известен още като Pink Slime или просто червени водорасли.

От какво се нуждаят водораслите?

  • Слънчева светлина –  водораслите се нуждаят от слънчева светлина, за да фотосинтезират. Ето защо водораслите са по-разпространени през лятото и басейн, покрит с покривало през зимата, има по-малко водорасли.
  • Азот –  както всички растения, водораслите се нуждаят от азот.
  • Въглероден диоксид –  водораслите фотосинтезират въглеродния диоксид.
  • Фосфат –  водораслите, като всички живи същества се нуждаят от фосфат.
  • Вода –  водораслите се нуждаят от вода, за да растат, но спорите на водораслите могат да останат жизнеспособни седмици в сухо състояние. Това е много важно при борбата с водорасли тип горчица.

 Какво кара водораслите да растат в басейни?

  • Спорите на водораслите винаги присъстват във въздуха – ежедневната подръжка на басейна включва предотвратяване на развитието на тези спори от водорасли. Превенцията е много важна.
  • Ниско ниво на хлор – Ако нивото  на свободния хлор падне под 3.0 PPM през лятото по някаква причина, водорасли със сигурност ще се появят.
  • Високо рН  – водораслите предпочитат високо pH. Трябва също да се помни, че хлорът е много по-малко ефективен при високо pH. Високото рН е най-важната причина за проблемите с басейна!
  • Лоша циркулация на водата –  водораслите растат там, където циркулацията е лоша. По стъпалата, в ъглите, в пукнатини и цепнатини и между камъчетата в басейна.
  • Липса на редовно почистване  – При всяка профилактика на басейна се обяснява на собственика да почиства редовно стените и дъното на басейна всяка седмица. Колко собственици на басейни правят това? Повечето видове водорасли се нуждаят от повърхност, на която да се настанят – почистването ще предотврати това.
  • Липса на суперхлориране  – суперхлорирането е добавянето на три пъти дневната доза хлор към басейна на всеки две седмици. Основната функция за това е унищожаване на хлорамини (амонячни съединения), които осигуряват азот за растеж на водораслите. Допълнителна полза от суперхлорирането е, че това високо ниво на хлор убива водораслите. Използването на хлоринатори на солена вода води до това, че в наши дни суперхлорирането се извършва рядко.
  • Високи нива на фосфати –  дори ако нивото на свободния хлор и водните показатели са наред, високото ниво на фосфати ще е предпоставка за  растежа на водораслите. За да коригирате това, или използвайте Starver за отстраняване на фосфати (вижте Starver в раздела за химическо третиране) или ако нивото на фосфата е над 5,0ppm, изпразнете басейна и напълнете отново с прясна вода.

Ако всичко, което правите, е да се борите с последствията, а не с основната причина, водораслите ще продължат да се появяват отново на три седмични интервали.

 

Как да се преборите с упоритите водорасли в басейна?

 

Проблем #1: Лоша циркулация на водата

 

Просто сложете пясъчен филтър или подменете или почистете стария филтър.
Няма заместител на лошото филтриращо оборудване. Ако оборудването е неадекватно (т.е. твърде малко), единственият изход е да увеличите дневната доза хлор.

 

Проблем #2: Ниски нива на хлор

 

Най-честата причина за ниското ниво на хлор е хлоринатора. Хлоринатора не добавя достатъчно хлор или рН е твърде високо. Възможно е да не работи достатъчно дълго или клетката да е за смяна.

 

Ако нов хлоринатор не може да поддържа ниво на свободен хлор от 3,0 ppm за осем часа работа, то уреда не е с необходимия капацитет този за басейна и ще е необходимо да работи десет или дванадесет часа на ден.

 

Проблем #3: Високо pH

 

Високото рН е най-важната причина за появата на водорасли защото хлорът е много по-малко ефективен при високо pH. При рН 8.0 Хлорът е само с 20% ефективност от колкото при pH 7,2.

 

Всяка седмица басейт от 50 м3 се нуждае от киселина. Солните хлоринатори правят водата алкална. Средната доза на киселина е 500 мл седмично, но не е рядкост те да се нуждаят от до литър.

 

Водораслите оцеляват по-добре при високо pH, а хлорът е по-ефективен при ниско pH.