Знаете ли разликата между сауната и парната баня?
Въпреки , че двете терапии имат много общо, има някои ключови разлики
между тях.
Плюс това, едно е от двете е чудесна за сезона на настинките и грипа!
САУНА
Терапия
Сауната използва температура от 60° до 90° градуса, при влажност 10%.
Облицовка
Дървесина – аспен, смърч, бор и др.
Източник на топлина
Печка с вулканични камъни
Ползи
Подпомага мускулната стимулация, намалява хормоните на стреса, понижава кръвното налягане и подобрява здравето на сърдечно -съдовата система.
Парна Баня
Терапия
Парната баня използва температура 43°- 49° градуса, при влажност 100%.
Облицовка
Стъклокерамика, гранитогрес и др.
Източник на топлина
Парогенератор
Ползи
Детоксикация чрез изпотяване; парата успокоява дразненето на синусите; Натоварването на гърдите от астма също се облекчава..
Съвети как оптимално да се възползвате от
посещението в сауна или парна баня.
1.
Пийте много вода!
Хидратацията е от ключово значение за безопасността и оптимизацията на сесията. Правилната хидратация позволява на процесите на тялото ви да работят ефективно. Носете винаги бутилка със себе си.
2.
Първо се охладете!
Стартирайте с ледена баня. Така ще подобрите циркулацията на кръвта значително.
3.
„Dry Brushing“ – красива кожа!
Преди сесията прекарайте три до пет минути в сухо четкане на кожата си. Така ще постигнете добър лимфен дренаж и сияйна кожа.
4.
Студен душ след всяка сесия!
Взимайте студен душ след всяко влизане в сауната. Това спира процеса на изпотяване, както и абсорбирането на токсините, които току-що сте изхвърлили.
И все пак кое да избера?
Всичко се свежда до личните предпочитания и как тялото ни реагира на топлинния стрес на сауната или парна баня. Факт е, че все още няма достатъчно качествени доказателства, които да сравняват двата вида, за да се направят каквито и да било значими изводи по отношение на здравето. Затова учените съветват да наблюдаваме себе си – усещанията си по време и след процедурата, и да преценим, което ни кара да се чувстваме по-добре.
Последни публикации
Ледена баня (Ice Bath) – Безумие или гениален метод за мускулно възстановяване?
Ледена баня (Ice Bath)Безумие или гениален метод за мускулно възстановяване е ледената баня?Когато мускулите ви са свръхнапрегнати или преуморени след тренировка, обикновено се смята, че една ледена баня след това би им подействала извънредно възстановяващо и би ги...
Може ли сауната да детоксикира тялото?
Здравейте на всички! Добър въпрос! Въпреки, че сауната не детоксикира сама по себе си, тя улеснява отделянето на токсините чрез потта през най-големия орган на тялото: кожата. Детоксикацията се отнася до процеса, чрез който организмът отделя бионатрупаните токсични...
Предфилтър „MultiCyclone“ – нужен ли ни е?
Как звучи обратно промиване на филтъра само два пъти годишно? Или смяна на картушния филтър веднъж на две години? А минимална поддръжка на филтърния пълнеж? Ако отговорът на някой от въпросите е „По дяволите, да, това звучи страхотно!“ тогава може би е време да...